Etwinning

Νέο έργο etwinning

Τίτλος έργου: ‘My Video PenPal’
Συμμετέχουν 19 χώρες και 27 μέλη συνολικά.
Το σχολείο μας συμμετέχει με την ΣΤ2’ τάξη.
Γλώσσα εργασίας: Αγγλικά.
Διάρκεια έργου : Νοέμβριος 2023- Μάιος 2024
Σύντομη περιγραφή του έργου
Το έργο σκοπεύει να βοηθήσει τους μαθητές να βελτιώσουν τις δεξιότητες τους στην ξένη γλώσσα μέσα από ευχάριστες και διασκεδαστικές δραστηριότητες ,κατάλληλες για την ηλικία τους.
Στόχοι του προγράμματος είναι:
 να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές να γνωριστούν μεταξύ τους, να μοιραστούν στοιχεία του πολιτισμού τους και της σχολικής ζωής τους, να μιλήσουν για τα ενδιαφέροντά τους
 να αναπτύξουν τις αξίες του Ευρωπαίου πολίτη
 να βελτιωθεί η διαπολιτισμική επικοινωνία ώστε να περιοριστούν οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα.
 να χρησιμοποιήσουν και να βελτιώσουν τις δεξιότητες τους στην τεχνολογία.
 να χρησιμοποιήσουν και να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στην ξένη γλώσσα.
σχολείου μας.

Πρόγραμμα eTwinning για το έτος 2023-24

Τίτλος έργου: ‘A tale of three countries’
Χώρες που συμμετέχουν: Ελλάδα Δ και Γ τάξη του 8 ου Δ. Σχ. Π. Φαλήρου
Γαλλία Primary School Les Hibiscus and René Verdier, Ducos, Μαρτινίκα
Σουηδία Skanör Falsterbo Montessori School in Falsterbo.
Γλώσσες εργασίας: Αγγλικά ,Ελληνικά
Σε αυτό το έργο eTwinning δύο από τις χώρες έχουν συνεργαστεί ξανά (Ελλάδα και Μαρτινίκα) ενώ η τρίτη χώρα (Σουηδία) είναι νέα επαφή από το δίκτυο συναδέλφων που δημιουργήσαμε από την συμμετοχή μας στην δράση Erasmus+ KA101.
Σύντομη περιγραφή του έργου
Οι μαθητές μέσα από τις αναγνώσεις τους και με την καθοδήγηση των δασκάλων τους, θα κάνουν συγκρίσεις μεταξύ των διάφορων παραμυθιών, θρύλων και μύθων από την Ευρώπη, τη Σκανδιναβία, τη Μεσόγειο και τις Δυτικές Ινδίες για να αναδείξουν τις ομοιότητες και τις διαφορές στις μορφές των ιστοριών, των
χαρακτήρων και των ‘μαγικών’ στοιχείων τους.
Στόχοι του προγράμματος είναι:

• να δοθεί η ευκαιρία στους μαθητές των τριών χωρών να γνωριστούν μεταξύ τους, να μοιραστούν στοιχεία του πολιτισμού τους και της σχολικής ζωής τους, να δουλέψουν συνεργατικά και να δημιουργήσουν μια δική τους ιστορία
  • να αναπτύξουν τις αξίες του Ευρωπαίου πολίτη
  • να βελτιωθεί η διαπολιτισμική επικοινωνία ώστε να περιοριστούν οι προκαταλήψεις και τα στερεότυπα.
  • να χρησιμοποιήσουν και να βελτιώσουν τις δεξιότητες τους στην τεχνολογία.
  • να χρησιμοποιήσουν και να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στις ξένες γλώσσες.

Τα αποτελέσματα των εργασιών μας θα αναρτηθούν στο Twinspace και στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Πρόγραμμα Etwinning για το έτος 2021-22

Χώρες που συμμετέχουν: Ελλάδα (Δ τάξη του 8οδημ. σχολείου Π. Φαλήρου) και Μαρτινίκα ( École René Verdier , quartier BEAUVILLE)

Γλώσσες εργασίας:Αγγλικά και Ελληνικά

Το περιεχόμενο του προγράμματος αφορά στην ενημέρωση των μαθητών και μαθητριών μας πάνω στο θέμα της κλιματικής αλλαγής, της αειφόρου ανάπτυξης και βιοποικιλότητας.

Ανάμεσα στους στόχους του προγράμματος είναι

• η ευκαιρία να γνωριστούν οι μαθητές μεταξύ τους και να μοιραστούν στοιχεία του πολιτισμού τους και της σχολικής ζωής τους, να δουλέψουν συνεργατικά και να δημιουργήσουν.
  • να αναπτύξουν τις αξίες του Ευρωπαίου πολίτη,
  • να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να αναπτύξουν άμυνες ενάντια σε πιθανές προκαταλήψεις.
  • να χρησιμοποιήσουν και να βελτιώσουν τις δεξιότητες τους στην τεχνολογία.
  • να χρησιμοποιήσουν και να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στις ξένες γλώσσες.

Τα αποτελέσματα των εργασιών μας θα αναρτηθούν στο Twinspace και στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.

Ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας στο έργο Etwinning 2018-19

Τάξη : Β' (23 μαθητές)
Γλώσσα εργασίας : Αγγλικά-Ελληνικά
Τίτλος προγράμματος :'Used objects in Art'
Χώρες που συνεργάστηκαν : Ελλάδα (8ο δ.σχ.Π.Φαλήρου) - Μαρτινίκα ('Ecole Leon Lin)
Τα βασικά προιόντα του έργου μας ήταν:

1. ένα λεξικό που μπορείτε να το δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο.

2. ένα βιβλίο με pop up σελίδες που μπορείτε να δείτε στον παρακάτω σύνδεσμο
3. μια θεατρική παράσταση. Δείτε την παρουσίαση του προγράμματος
και στιγμιότυπα από την παράσταση μας.

Έκφραση συγχαρητηρίων

Οι διακρίσεις για τους μαθητές και τις μαθήτριες της ΣΤ¨1 ,σχολικό έτος 2017-2018, και την κ.α Μαρίνα Σπηλιώτη συνεχίζονται. Η δουλειά τους “Islands of Legends” – στο e-twinning-  αναγνωρίστηκε, μετά το εθνικό επίπεδο, και στο υψηλότερο ευρωπαϊκό επίπεδο με την Ευρωπαϊκή Ετικέτα Ποιότητας.  Πάντα τέτοιες επιτυχίες. Μας κάνατε υπερήφανους. Δείξατε ότι το ελληνικό σχολείο μπορεί να πρωταγωνιστεί. Θερμά συγχαρητήρια. Συνεχίστε να δουλεύετε έτσι και τότε το όνειρά σας θα γίνουν η πραγματικότητά σας.

Νικόλαος Μπότσης-Π.Ε. 70