Εκπαιδευτική ρομποτική

Πιλοτικό πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής της περιφέρειας Αττικής

Το σχολείο μας συμμετέχει σε ένα πιλοτικό πρόγραμμα εκπαιδευτικής ρομποτικής της Περιφέρειας Αττικής μέσω του οποίου έχει παραλάβει οκτώ σετ ρομποτικής (microbit και nezha).

Με την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού Πληροφορικής κ. Θεοδωρίδου Δώρας πραγματοποιήθηκαν τα πρώτα τέσσερα μαθήματα ρομποτικής σε τμήματα της Πέμπτης και Έκτης τάξης. Οι μαθητές δημιούργησαν μια έξυπνη λάμπα που ανάβει στο σκοτάδι και κλείνει όταν υπάρχει φως. Επίσης, ένα έργο προτροπής ποτίσματος που ανιχνεύει την υγρασία του εδάφους και εμφανίζει την τιμή της.

IMG 20240402 111621

IMG 20240402 112802

IMG 20240403 090304

IMG 20240403 090318

5ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση

Συμμετέχουμε στον 5ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανοιχτών Τεχνολογιών στην Εκπαίδευση με το έργο «Έξυπνο σύστημα φωτισμού δρόμων».

Μαθητές του 13ου Δ.Σ. Π. Φαλήρου:

Κωνσταντίνος Χονδρουδάκης, Νεκτάριος Γκίκας

13 NK

Δημιουργία μακέτας από τους μαθητές του 8ου Δ. Σ. Π. Φαλήρου, με την καθοδήγηση του εικαστικού Κάρολου Ρωμούση:

Γιάννης Ζιώγας, Ναταλία Μητροπούλου, Γιώργος Καφετζόπουλος, Μίο Βρατσάνου, Ρία Δημητρακοπούλου και Αναστασία Χαλδαίου.

8ο DS

Εκπαιδευτικός Πληροφορικής: Δώρα Θεοδωρίδου

Δείτε την παρουσίαση του έργου.

Σεμινάριο ρομποτικής με Arduino σε πρόγραμμα Erasmus

Στα πλαίσια του προγράμματος ERASMUS KA1 και του σχεδίου κινητικότητας «Καινοτόμες διδακτικές εμπειρίες με Ευρωπαϊκή διάσταση» η εκπαιδευτικός Πληροφορικής Δώρα Θεοδωρίδου επισκέφτηκε τη Φλωρεντία, στις 21/3/2022 για να παρακολουθήσει το σεμινάριο «Introduction to Coding and Robotics with Arduino». Στις 8/02/2022 έγινε η παρουσίαση της εμπειρίας των εκπαιδευτικών που επιμορφώθηκαν μέσω της  ευρωπαϊκής δράσης του Σχολείου μας. Στην εκδήλωση προβλήθηκε το βίντεο:

STEM στο ολοήμερο σχολείο