Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας

20231108 115730 1

Η Παγκόσμια Ημέρα Ψυχικής Υγείας εορτάζεται κάθε χρόνο στις 10 Οκτωβρίου.
Καθημερινά όλοι ερχόμαστε αντιμέτωποι με γεγονότα και καταστάσεις , οι οποίες μπορεί να οδηγήσουν από τη μία σε συναισθηματική ενδυνάμωση και από την άλλη σε ψυχική εξασθένηση και ταλαιπωρία. Οι μαθητές και οι μαθήτριες του τμήματος Ε1 του 8ου Δημοτικού Σχολείου με την καθοδήγηση της δασκάλας τους, κ. Ματίνας Καμβύση και μέσω ομαδοσυνεργατικών πρακτικών προβληματίστηκαν, συζήτησαν και κατέγραψαν σκέψεις ,συναισθήματα και τρόπους έκφρασης αυτών. Στη συνέχεια αναζητήθηκαν χρώματα τα οποία περιγράφουν τα συναισθήματα που υπάρχουν γύρω μας. Οι συσχετισμοί που προέκυψαν οδήγησαν στη δημιουργία της αφίσας με τίτλο <<Συναισθήματα και χρώματα μιλούν την ίδια γλώσσα>>. Σε αυτήν την προσπάθεια ζητήθηκε η βοήθεια του κυρίου Άρη Καραπαναγιώτη, καθηγητή Εικαστικών του σχολείου μας.