E Twinning 2017-18: Legends of Islands

Σχολικό έτος 2017-18

Τάξη : Στ 1 (24 μαθητές)

Γλώσσα εργασίας : Αγγλικά

Διαθεματικότητα : Ξένες γλώσσες, Ιστορία, Γεωγραφία, Τεχνολογία, Αγωγή του πολίτη, Εικαστικά, Μουσική.

Τίτλος προγράμματος :’Legends of Islands.’

Χώρες που συνεργάστηκαν :Ελλάδα 8ο Δ.Σχ. Π.Φαλήρου, Μαρτινίκα (Léon Lin elementary school / Ex Le Verger) , Ιταλία, Σικελία ( School Edmondo de Amicis)

Περιγραφή του προγράμματος: Αυτό το πρόγραμμα σκόπευε να δώσει την ευκαιρία στους μαθητές να γνωριστούν μεταξύ τους και να μοιραστούν στοιχεία του πολιτισμού τους –κυρίως της μυθολογίας τους- και της σχολικής ζωής τους, να δουλέψουν συνεργατικά και δημιουργήσουν ένα ηλεκτρονικό βιβλίο σαν τελικό προϊόν του προγράμματος.

Στόχοι μας ήταν οι μαθητές μας να :

• Αναπτύξουν τις αξίες του Ευρωπαίου πολίτη, να διευρύνουν τους ορίζοντές τους και να αναπτύξουν άμυνες ενάντια σε πιθανές προκαταλήψεις.
  • Εμβαθύνουν στις πολιτιστικές και λογοτεχνικές τους γνώσεις και να γνωστοποιήσουν την πολιτιστική τους κληρονομιά στους συνεργάτες τους.
  • Xρησιμοποιήσουν και να βελτιώσουν τις δεξιότητες τους στην τεχνολογία.
  • Xρησιμοποιήσουν και να βελτιώσουν τις γνώσεις τους στις ξένες γλώσσες.

Εδώ μπορείτε να δείτε την δουλειά μας στο Twinspace https://twinspace.etwinning.net/44037/home

Η παρουσίασή μας για τους μύθους και θρύλους που μελετήσαμε βρίσκεται εδώ

Το ηλεκτρονικό μας βιβλίο, γραμμένο σε τέσσερις γλώσσες (Αγγλικά, Γαλλικά, Ιταλικά και Ελληνικά), εικονογραφημένο από τους μαθητές και ηχογραφημένο από τους μαθητές και τις δασκάλες τους είναι εδώ.